Zátopci vzdali hold svým patronům v Athénách

2. Červen, 2022

Během dubna a května letošní roku pořádalo České centrum Athény (organizace Ministerstva zahraničí a samostatná část ambasády ČR) v Řecku oslavy u příležitosti stého výročí narození Emila Zátopka. Akce měla několik částí. První část se konala v Athénském Válečném muzeu 6. dubna, byla věnována Emilu Zátopkovi. Druhá polovina plánované akce měla sportovní nádech a konala se o víkendu 14.-15. května na řeckém poloostrově Peloponésu v prostorách muzea antické Ilidy, kde se v dávné minulosti konaly po více než tisíc let olympijské hry.
Součástí celých oslav byla například projekce filmu Zátopek, prezentace řeckého překladu komiksu Zátopek, výstava fotografií nebo maratonský běh po antické trase na Peloponésu, po které přicházeli atleti, aby se účastnili starověkých Olympijských her. Tyto oslavy provázela i výstava kreseb českých a řeckých dětí na toto téma. V lednu letošního roku byla naše škola Dany a Emila Zátopkových v Třinci oslovena se žádostí o podporu této akce na dálku, a to přispěním dětských obrázků na toto téma. „Vaši školu jsem vybrala nejen kvůli tomu, že jde o školu sportovní, která nese jeho jméno, ale také proto, že jsem ji sama kdysi absolvovala,“ napsala nám paní ředitelka Českého centra v Athénách, paní Lucie Kuligová.
Do řecké metropole tedy cestovalo přes třicet dětských obrázků Dany a Emila Zátopkových zpracovaných různou technikou. K obrázkům dětí z Třince bylo přidáno několik, které vytvořily děti místní řecké základní školy a děti athénské krajanské komunity. V Ilidě pak obrázky zdobily po celý den akce běhu dětí, slavnostní večer koncertu a předávání cen sportovcům apod. A tak se stalo, že obrázky dětí třinecké Základní školy Dany a Emila Zátopkových vycestovaly do světa a udělaly velkou radost. Viděly je a vyfotily se s nimi stovky lidí. My jsme moc rádi, že jsme mohli podpořit dobrou věc a vzdát hold patronům naší školy i v zahraničí.

Fotky z akce.

Zdroj: Mgr. Petříčková Olga

Atheny Zatopek

 

Diplom Recko

Medaile