Finanční svoboda

23. Červen, 2023

Škola hrou? Tak ta byla u nás v úterý a ve středu 20. a 21. června, kdy se deváťáci celé dopoledne věnovali nácviku finanční gramotnosti.
Jak celé dopoledne probíhalo ? Žáci se rozdělili do skupin a zasedli k deskové hře Finanční svoboda. Během čtyř vyučovacích hodin se stali členy rodiny Korunkových a zábavnou formou se učili, jak zajistit všem jejím členům spokojený život.
Dozvěděli se spoustu informací o spoření, pojištění, nájmu, hypotékách, akciích, dluhopisech a peněžních kurzech. Uvědomili si, že v životě člověka (rodiny) se může stát mnoho nepředvídatelných událostí, které mají na rodinné finance obrovský dopad. V neposlední řadě se také snažili jejich fiktivní rodině splnit dlouhodobá přání – koupi domácího mazlíčka, vlastní bydlení či exotickou dovolenou – což nebylo vůbec jednoduché. Ne všechny rodiny Korunkových dosáhly svého nejvyššího cíle – finanční nezávislosti v podobě uspořené částky na konci hry. Mnohým účastníkům tohoto dopoledne však hra přinesla spoustu důležitého poznání ze světa financí a rodinného rozpočtu. Snad se jim podaří jej přenést v budoucnu do svých osobních životů.

A co na hru říkali žáci ?
Super. Hru bych si rád zopakoval.
Zjistil jsem, že i hrou se dá spousta věcí naučit.
Bylo fajn, že jsme se naučili hospodařit s financemi.
Dozvěděl jsem se hodně nových informací.
Bylo to lepší, než se učit klasicky.
Dříve jsem toho o financích moc nevěděl, teď vím víc.
Ve hře mě bavily změny kurzů a nečekané události.
Koupit si vlastní byt a splácet půjčku je lepší než platit každý měsíc nájem.
Je důležité, co nejrychleji splatit dluhy.
Připadá mi, že tyto dva dny využijeme v životě více, než jiné.

Zdroj: Mgr. Lenka Skibinská a Mgr. Petra Kantorová

Finanční gramotnost