Postřehy z INVENT ARENY

Invent arena 2016

3dtisk Prusa MK2

Invent arena

 

Minecraft Hack

Invent arena

Máme za sebou dva dny na Invent areně a snad lze prohlásit, že akce se velmi vydařila. Třinecká veřejnost mohla vidět na vlastní oči některé naše projekty, které jim samostatně a naprosto zasvěceně prezentovali naši současní i bývalí žáci.

Fotogalerie

Podle očekávání zaujal návštěvníky dnes populární 3D tisk. Neméně zajímavý je však celý proces, kterým výsledný produkt vzniká. A právě do jeho tvorby mohli zájemci prostřednictvím našich žáků nahlédnout. Podle informací, které se ke mně dostaly, bylo pro některé z nich milým  překvapením, jak kvalitního výkladu se jim dostalo.

Živá diskuze ovšem neprobíhala jen u 3D tisku. Evidentní zájem byl nejen o ukázku vizualizace 3D modelu TŽ, ale rovněž o způsob, jak se taková animace tvoří, takže kromě promítaného hotového výstupu na obrazovce mohli návštěvníci vidět také ukázku tvorby takovéto vizualizace na 3D modelech. Často padala slova “Cinema 4D” a “Quine Engine”. Neustále jsme zájemcům vysvětlovali, co to vlastně děláme, k čemu je to dobré, jaká je využitelnost a podobně…

Video

Stejně váleli i kluci v “hackerském” koutku, kde zájemcům ukazovali, jak lze v programovacím jazyce Java ovlivňovat klienta hry Minecraft. Ukazovali hacky,  pomocí kterých do hry přidávali různé funkce, nebo předváděli, jak z prostředí webového prohlížeče řídit elektronický obvod pomocí mikrokontrolleru Arduino. Pro mnohé diváky bylo překvapením, že Minecraft není jen hraní.

Druhý den jsme s vydatnou pomocí společnosti MERKUR zprovoznili naši nově pořízenou CNC frézu a mohli ji pak ukázat odpoledním návštěvám.

Samozřejmě, že jsme prošmejdili všechny stánky na výstavišti, protože bylo nač se dívat.

Často jsme se setkávali s údivem návštěvníků, že to, co vidí, je možné realizovat na základní škole. Ptali se, jak že to děláme, no ale některé věci se laikům složitě vysvětlují…

Na naše „ajťáky“ se přišli podívat i zástupci několika vysokých škol – za všechny zmíním VŠB v Ostravě a Ostravskou univerzitu. Jejich zájem nás potěšil, a dokonce zde padl návrh na zvážení nějaké formy spolupráce.

Všem žákům a studentům, kteří se zdařilé akce účastnili, patří uznání za erudovaný výklad k ukázkám, které jsme zde prezentovali.

Osobně velmi děkuji Ondřeji Vaňkovi, bez jehož přispění by vizualizace nebyla tak zajímavá. Oceňuji také všechny pracovníky naší školy, kteří akci zajišťovali, jakož i SŠ Infotech ve Frýdku Místku, která uvolnila naše absolventy a na akci se podílela s námi.

Závěrečné poděkování patří Třineckým železárnám a.s. za podporu, které se nám z jejich strany dostalo.

Jiří Heczko

ZŠ Dany a Emila Zátopkových Třinec, příspěvková organizace

Facebook.